24 Haziran’a dair değerlendirmemiz

Basına ve Kamuoyuna,

Adaletsiz bir seçim sürecinin ardından, şaibeli seçim sonuçları ile karşı karşıyayız.

Bizler, erken seçim kararı henüz ortada yokken, önümüzdeki seçim süreçlerinin eşit, adil, demokratik bir şekilde gerçekleşmesine ve seçim güvenliğine katkı koymak amacıyla bir araya geldik. Birey hukuku ile ve meclis şeklinde örgütlendik. Erken seçim kararının ardından, iktidar ortağı olmayan muhalif partilerle sandık güvenliği konusunda çalıştık.

Seçim sonuçları açısından istediğimiz hedeflere ulaşamasak da bu seçim sürecinde çok önemli kazanımlara sahip olduk.

Tespitimiz ve tecrübemiz odur ki;

1-) Tüm toplumsal kesimler, kurumlar ve yurttaşlar tarafından desteklenirse, benzemez denilenler, farklılıkları ile bir arada durabiliyor. Ortak hedef doğrultusunda bir araya gelebildiğimizde, biz de meclisler olarak, bir çok kesime ulaşabildiğimizi deneyimledik.

2-) Partiler dışı inisiyatif kullanan bizim gibi taban hareketleri yani meclisler, sokakları boş bırakmadı. Hem sokaklara, hem sandıklara sahip çıktı.

3-) Muhalefet açısından, bu seçim çalışmaları süresince medya ayağı boş kaldı. Bizim açımızdan da bağımsız, alternatif iletişim organizasyonları ihtiyacı bir kez daha aciliyetini ve önemini ortaya koydu.

Bu saptamalar ışığında, biz Seçim Süreci Meclisleri olarak, Türkiye siyaseti içerisinde taban hareketinin devam etmesi için çalışacağız.

Adil ve demokratik bir ülkede yaşamak isteyen partili partisiz tüm yurttaşları meclislere katılmaya ve önümüzdeki seçim sürecinde inisiyatif almaya davet ediyoruz.