ANAR Seçim Anketi Sonucu | AKP-MHP ittifakının oy oranı yüzde 43, referanduma kıyasla düşüş var

ANAR Seçim Anketi Sonucu | AKP-MHP ittifakının oy oranı yüzde 43, referanduma kıyasla düşüş var

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün özel haberine göre, AKP ve MHP ittifak yaptığı durumda oy oranlarında düşüş gözleniyor. İttifakın bu durumu, muhalefet partilerince de yakından izleniyor.

Muhalefete göre, ittifak ile, AKP ve MHP’nin oy oranı referanduma kıyasla daha aşağıya çekildi. Muhalefet kulislerinde son anketlerde (PİAR anketinin sonuçları için: PİAR’dan yeni seçim anketi: İttifak olduğu durumda AKP-MHP oyları düşüyor) AKP-MHP oy oranının yüzde 43 olduğu bilgisi de seslendirilmeye başlanırken, bu sayının kaynağı iktidar çevreleri.

2019 Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin bu analiz şöyle ifade ediliyor:

Referandumdaki ‘Evet’ ve ‘Hayır’ oylarında geçen bir yıllık sürede bazı değişimler oldu. Anketler bunu gösteriyor. Bu değişim ‘Hayır’ lehine. Bir yıllık sürede önemli oranda seçmen ‘Evet’ tercihini değiştirmiş durumda. Bu seçmen grubu, ‘Evet’ vermesinin hata olduğunu düşünüyor. Bu nedenle aslında referandumun rövanşı olarak gerçekleşecek 2019 seçiminde hayır blokuna geçmeyi düşünüyor. Ama asıl olarak dikkat çekici olan referandumdaki ‘Hayır’ tercihini değiştiren neredeyse kimse yok. Referandumda ‘Hayır’ diyen seçmenlerin tamamı hala ‘Hayır’ diyor. Bu ‘Hayır bloku’nun büyümesi demektir.

ANAR: İttifakın oyları parlamento seçiminde daha yüksek

AKP-MHP ittifakının durumuyla ilgili bir başka analiz de, AKP’ye yönelik araştırmalarıyla bilinen ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü İbrahim Uslu’dan geldi.

Referandumda parti tabanları nasıl tepki verdilerse aşağı yukarı o tepki ya da tutumlarını sürdürüyor” ifadelerini kullanan Anar, referandumdaki sonuçların büyük oranda korunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde Erdoğan’ın oyunun yüzde 51.5- 52 arasında olduğunu görüyoruz” diye devam eden Anar, AKP-MHP ittifakının cumhurbaşkanı seçiminde referandumdaki düzeyde olmasına karşın, parlamento seçiminde daha yüksek oy alacağını söyledi.

Uslu, “Şu an için biz parlamento oylarına baktığımızda bu ittifakın yüzde 55’lerin üzerine çıkabileceğini görüyoruz. İki partinin oy toplamları, yüzde 55-56 arasında bir rakama ulaşıyor” dedi.